Pripremite povrće na roštilju

Roštilj većinu asocira na ražnjiće, čevapčiće i odreske, no povrće pripremljeno na ovaj način može biti prava delicija. Priprema povrća na roštilju je jednostavna i brza, a rezultat je niskokaloričan prilog glavnom jelu intenzivnog okusa. Dodatna prednost leži u činjenici što kod povrća, za razliku od mesa, ne morate „razbijati glavu” kada je gotovo, već sam pogled otkriva je li spremno za konzumaciju.



Povrće koje voli roštilj


Većina povrća odlično podnosi pripremu na roštilju, a ovaj je način pripreme osobito prigodan za paprike, rajčicu, patlidžane, tikvice, gljive, klipove kukuruza, čak i krumpir. Ipak , povrće poput krastavca, celera i zelenog lisnatog povrće nije najbolji izbor za pripremu na roštilju zbog visokog sadržaja vode.



Pazite na temperaturu roštilja


Prije nego povrće naslažete na rešetku roštilja imajte na umu da temperatura roštilja mora biti primjerena za njega. Dok meso zahtijeva visoke temperature, delikatno povrće se priprema na žaru umjerene temperature. Zbog toga je povrće najbolje pripremati na kraju, kada roštilj već gasne.

U nedostatku roštilja istu funkciju može obaviti i gril tava koju također valja držati na vatri umjerene jačine.



Povrtne pripreme


Prije nego se nađe na roštilju povrće valja pravilno pripremiti. To prije svega podrazumijeva da je ono dobro oprano, očišćeno i, ovisno o vrsti, nasjeckano na manje komade.

Prije nego stavite povrće na roštilj važno ga je lagano premazati uljem kako se ne bi „posušilo” na toplini. Po želji, možete ga i posoliti i popapriti. Baš poput mesa, i povrće je ukusnije ako se prethodno marinira. Klasična marinada od maslinovog ulja, limunovog soka i režnja češnjaka je uvijek dobar izbor, no za više okusa marinadi dodajte svježe začinsko bilje poput ružmarina, origana ili timjana. Oni željni eksperimentiranja mogu isprobati marinade od primjerice sezamovog ulja i balzamičnog ili rižinog octa.



Štapići za povrtne ražnjiće




Povrće veće površine lako se može poslagati na rešetku roštilja, no maleno povrće poput cherry rajčica ili šampinjona može pasti i uništiti vaš trud. U tom su slučaju štapići za ražnjiće praktično rješenje. Na njih možete nizati povrće po želji, a i lakše ga je okretati nego pojedine komade povrća.



Folija za praktičnost


Ako ne uživate u stalnom okretanju povrća upotrijebite foliju. Jednostavno nauljite komad folije i u sredinu posložite tanko narezano povrće. Podignite krajeve folije kako bi dobili „paketić”. Premjestite na roštilj i prekrijte foliju s povrćem. Ova je metoda idealna za pripremu krumpira i mrkve koji se na ovaj način pripremaju 12-15 minuta. Kada mičete poklopac s roštilja pripazite na paru!



Vodič za pripremu pojedine vrste povrća


Kukuruz na klipu je najbolje pripremiti na način da ga očistite od lišća i svile i stavite na roštilj. Vrijeme pečenja iznosi 5-10 minuta uz često okretanje.


Patlidžan očistite i narežite na ploške debljine oko 1 cm.Premažite ih maslinovim uljem, posolite i pecite sa svake strane 5 minuta.


Luk očistite i narežite na komadiće. Marinirajte ih ili premažite maslinovim uljem i pecite po 2-3 minute sa svake strane.


Paprike pripremite na način da svaki plod prerežete na četvrtine, začinite po želji i pecite 4-5 minuta sa svake strane.


Tikvice izrežite na ploške debljine oko 1 cm. Premažite ih maslinovim uljem i pecite 4-5 minuta sa svake strane.


Rajčice prepolovite, odstranite sjemenke i pecite sa svake strane 4 minute.


Gljive je najbolje naredati na štapiće za ražnjiće i peći 7-8 minuta, često ih okretajući.

Comments